تبلیغات
اخبار بانکی منطقه آزاد ماکو - ضوابط ورود و خروج ارز مشخص شد

ضوابط ورود و خروج ارز مشخص شد

سه شنبه 5 اسفند 1393 08:17 ب.ظ

نویسنده : وحید آقاپور
ارسال شده در: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ،

Image result for ‫ارز‬‎

مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کرد که طی مکاتبه‌ای با بانک مرکزی ضوابط ورود و خروج ارز در کشور مشخص شد.

به گزارش بنکر (Banker)،  سیدعبدالمجید اجتهادی درباره ضوابط ورود و خروج ارز در کشورگفت: براساس بند خ ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق مصوب آذرماه سال ۱۳۹۲ («هر نوع ورود، خروج، خرید، فروش و حواله ارز بدون رعایت ضوابط تعیینی توسط دولت و بدون مجوزهای لازم از بانک مرکزی قاچاق محسوب می‌شود.») بنابراین تمامی افراد برای ورود، خروج، خرید، فروش و حواله ارز باید مجوز بانک مرکزی را داشته باشند.
وی افزود: همچنین در تبصره دو ماده ۷ آمده است «عرضه و فروش ارز، خارج از واحدهای مجاز تعیین شده توسط دولت به وسیله اشخاص و واحدهای صنفی، ممنوع است و با مرتکبین براساس قانون برخورد می‌شود.» و به این معنا است که اگر کسی ارز دارد و می‌خواهد بفروشد حتما باید به قسمت ارزی بانک‌ها و یا صرافی‌های مجاز داری مجوز از بانک مرکزی مراجعه کند و در غیر اینصورت برابر قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز با وی برخورد می‌شود.
اجتهادی تصریح کرد: در بحث مقررات ارزی بنا به قانون روابط ورود، خروج، خرید و فروش و نگهداری کالا باید از سوی بانک مرکزی تعیین شود. بر همین اساس اخیرا مکاتبه‌ای با بانک مرکزی داشتیم که بانک ضوابط و شرایط ورود، خروج و نگهداری ارز در کشور را تعیین کرده است و در صورتی که فردی خارج از شرایط تعیین شده اقدام به خرید و فروش ارز کند به لحاظ قانونی متخلف و ارز وی قاچاق محسوب می‌شود.
وی گفت: بانک مرکزی میزان ارزی که مردم می‌توانند بدون تشریفات قانونی خاصی به کشور وارد کنند ۵ هزار دلار و میزان ارزی که مردم می‌توانند بدون تشریفات قانونی خاصی از کشور خارج کنند نیز ۵ هزار دلار اعلام کرده است. طبیعتا اگر قرار باشد شخصی ارز بیشتری به کشور وارد یا از آن خارج کند باید به نمایندگی بانک مرکزی در فرودگاه‌ها مراجعه و اظهارنامه ارزی دریافت کند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: سه شنبه 5 اسفند 1393 08:20 ب.ظ